Poznaj cechy najlepszych foteli do biura

Jakie cechy musi posiadać fotel biurowy, jeśli korzystanie z niego ma być przyjemne i bezpieczne? Zdecydowana większość osób, którym zadaje się to pytanie wspomina o bezpieczeństwie i ergonomiczności. Gdy jednak podczas dalszej rozmowy pojawia się prośba o szczegóły, okazuje się, że wiedza na temat cech foteli biurowych jest ograniczona. Czas to zmienić.

Fotel idealnie dopasowany

Osoby zawodowo zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy zwracają uwagę przede wszystkim na to, jak dopasowane jest siedzisko fotela. Im bardziej odpowiada potrzebom swojego użytkownika, tym lepiej, trudno więc liczyć na to, że fotele biurowe będą spełniać swoje funkcje, jeśli siedzieć będzie na nich więcej niż jedna osoba. Na kwestię dopasowania siedziska należy spoglądać zresztą nie z jednej, ale z dwóch stron. Powinno ono szybko i łatwo dopasowywać się do wymogów, jakie dyktuje mu nasza sylwetka. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że musi ono uwzględniać charakter naszej pracy. W fotelach biurowych zasiadają przecież zarówno osoby siedzące niemal bez ruchu, jak i te, które przy biurku niemal w tym samym czasie wykonują kilka aktywności.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co jest najlepsze dla naszego kręgosłupa, powinniśmy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma w jego przypadku dążenie do tego, aby był wygięty w kształt litery „S”. Pozwala to na zmniejszenie obciążeń, a jednocześnie gwarantuje lepsze krążenie w udach. Producenci foteli i krzeseł do biura mają dziś świadomość tego, że zapewniając ergonomiczne fotele biurowe muszą często walczyć z niewłaściwymi nawykami, jakie przez lata zdążyli wykształcić ich użytkownicy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej modeli konstruowanych jest tak, aby zmusić nas do przyjęcia właściwej pozycji ciała. Te najbardziej nowoczesne nie muszą być nawet regulowane przez samego użytkownika. Potrafią automatycznie dostosowywać się do jego potrzeb i utrudniają mu w ten sposób siedzenie w niewłaściwy, choć pozornie wygodniejszy sposób.

Podłokietniki i oparcie

Czasem brak troski o detale sprawia, że można wybrać fotel biurowy tylko pozornie ergonomiczny. Takimi detalami często okazują się być podłokietniki. Wielu osobom wydaje się, że są one nieistotnym detalem mającym do spełnienia przede wszystkim funkcję ozdobną, tymczasem okazuje się, że ich niewłaściwe dopasowanie jest w stanie doprowadzić do wad postawy, z którymi potem bardzo trudno jest walczyć. Nie mniej istotne jest także oparcie. Regulacja jego wysokości wydaje się czymś naturalnym i zwykle nie analizujemy nawet modeli, które nam na nią nie pozwalają. Potrafimy jednak nadal zapominać o tym, że dobre oparcie musi posiadać także możliwość regulacji odchylenia pleców. Analizie należy poddać też szerokość i głębokość siedziska. Jeśli będzie ono za ciasne lub za szerokie, trudno będzie nam usiąść wygodnie w fotelu. Zwracajmy uwagę też na to, że nawet na idealnym fotelu biurowym nie wolno siedzieć bez ruchu przez wiele godzin. Jeśli więc zależy nam na własnym bezpieczeństwie, pamiętajmy o obowiązkowych pięciominutowych przerwach w pracy.

Kategorie: Biuro,

Komentarze (0)