Jak znaleźć pracę zdalną? Przewodnik

Jedną ze wspaniałych rzeczy w pracy zdalnej jest to, że nie jesteś ograniczony geograficznie ani lokalnym rynkiem pracy. Włączając pracę zdalną do poszukiwania pracy, otwierasz się na możliwości, do których w przeciwnym razie nie miałbyś dostępu.

Ale, jak każde poszukiwanie pracy, znalezienie pracy na odległość wiąże się z własnym zestawem wyjątkowych wyzwań. Musisz wykazać się nie tylko tym, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko, ale również tym, że jesteś najlepszym zdalnym kandydatem.

Mów właściwym językiem

Istnieje co najmniej 19 różnych sposobów, by powiedzieć "praca na odległość". Ponieważ żadne dwie firmy nie używają tego samego terminu, ponieważ szukasz pracy zdalnej, powinieneś znać wszystkie różne sposoby na określenie "praca zdalna". Oto tylko kilka z tych wspólnych:

 • Rozproszona siła robocza: Ty i wszyscy, z którymi pracujesz zdalnie.
 • Work-at-Home (lub Work-from-Home): Pracujesz w domu (work at home)
 • Wirtualnej pracy: Cała praca jest wykonywana online lub w wirtualnym biurze.
 • Praca - z dowolnego miejsca: Praca bez żadnych ograniczeń geograficznych
 • Sprawna siła robocza: elastyczna siła robocza

Istnieje oczywiście wiele innych zwrotów, które oznaczają "praca na odległość". Ale poznanie niektórych z bardziej powszechnych terminów pomoże ci ukierunkować swoje poszukiwania.

"Zwróć uwagę na sformułowania używane przez firmy w ogłoszeniach o pracę", instruuje Brie Reynolds, kierownik ds. rozwoju kariery i trener kariery w FlexJobs. "Możesz zauważyć, że firmy w Twojej branży lub branży pracy mają tendencję do mówienia "telepraca" zamiast "zdalna" lub "zdalna" zamiast "wirtualna". Te subtelności mogą skoncentrować Twoje poszukiwania na najlepszych słowach kluczowych dla Twoich konkretnych celów zawodowych".

Nie wszystkie miejsca pracy są takie same

Wiedziałeś już o tym i dlatego szukasz nowej pracy! Jednak nie wszystkie odległe miejsca pracy są równe. Podczas gdy istnieją prace, które są w 100% zdalne, wiele zdalnych prac to prace "hybrydowe", składające się z pracy w biurze i pracy zdalnej. Upewnij się, że uważnie przeczytałeś/aś opis pracy, aby nie ubiegać się o nią, myśląc, że jest w 100% zdalna, gdy okaże się, że musisz być w biurze trzy dni w tygodniu.

Ponadto, wiele w pełni zdalnych prac ma wymóg lokalizacji. Może to być kraj, państwo, a nawet obszar metropolitalny. Istnieje kilka powodów, dla których zdalne miejsca pracy mają te ograniczenia, w tym:

 • Prawne: niektóre wymagania licencyjne lub przepisy rządowe mogą ograniczać firmę do i z określonych lokalizacji.
 • Podatki: firmy mogą płacić podatki od zatrudnienia tylko w niektórych stanach.
 • Podróżowanie: tylko dlatego, że jest odległe, nie oznacza, że nie będziesz musiał odbywać częstych podróży służbowych, co sprawia, że życie w pobliżu lotniska jest koniecznością.
 • Baza klientów: praca zdalna nie oznacza nigdy osobistego spotkania z klientami. Jeśli jesteś odpowiedzialny za określone terytorium klientów, być może będziesz musiał mieszkać blisko nich, aby ułatwić im spotkania.

Ostrzeżenie przed oszustwem

Niestety, kategoria pracy "praca zdalna" ma tendencję do przyciągania oszustw. Na każdą legalną pracę z domu przypada około 60-70 przekrętów typu "praca z domu". Innymi słowy, mniej niż 3% wszystkich ofert pracy z pracy domowej jest przeznaczonych do legalnej pracy. Niektóre z powszechnych oszustw obejmują, ale nie ograniczają się do nich:

 • Tajne zakupy
 • Testowanie produktów lub ponowna wysyłka
 • Przetwarzanie rabatów

Szukając pracy zdalnej, miej oko na czerwone flagi:

 • Reklama mówi o takich rzeczach jak "Nieograniczony potencjał zarobkowy", "Możliwości inwestycyjne i seminaria", czy "Szybkie pieniądze".
 • Zostaniesz poproszony o podanie osobistych informacji finansowych (takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub data urodzenia) na wczesnym etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub jako część aplikacji.
 • Ta praca wymaga od ciebie wstępnych wydatków.
 • Dostajesz ofertę pracy bez konieczności kontaktowania się z kimś, czy nawet proszenia o referencje.

Jeśli opis stanowiska, strona internetowa, czy nawet rekruter wydaje się podejrzany, to prawdopodobnie tak jest. Zaufaj swojemu wnętrzu i zrób kilka badań zanim rozstaniesz się z jakimikolwiek danymi osobowymi. Zacznij od zbadania firmy. Biuro Lepszego Biznesu i Federalna Komisja Handlu są świetnymi punktami wyjścia.

Należy również wyszukać nazwę firmy w wyszukiwarce oraz słowo "oszustwo" i zobaczyć, co się pojawi.

Znalezienie pracy zdalnej

Teraz, gdy wiesz, czego szukać na zdalnym stanowisku pracy, musisz wiedzieć, gdzie (i jak) znaleźć zdalną pracę. Podczas gdy niektóre tablice ogłoszeń mogą skupiać się na wszystkich typach ofert pracy, jeśli szukasz zdalnej pracy, być może będziesz chciał skupić się na platformach wyszukiwania ofert pracy, które specjalizują się w zdalnej i elastycznej pracy, takich jak FlexJobs.

Wszystkie stanowiska, które zajmujemy, są dokładnie sprawdzane przez nasz zespół badawczy, aby upewnić się, że są one legalne, więc zasada 3% nie ma zastosowania do naszych członków. Weź udział w wycieczce, aby dowiedzieć się więcej. Albo przeczytaj historie sukcesów członków FlexJobs.

Jeśli jednak chcesz poszerzyć swoje możliwości wyszukiwania, spróbuj tych wskazówek:

 • Przeczytaj strony dotyczące kariery zawodowej w firmie i poszukaj pracy w stylu "równowaga między pracą a życiem prywatnym" lub "elastyczność".
 • Dotknij swojej sieci, aby zobaczyć, kto, jak wiesz, działa już zdalnie. Możesz być zaskoczony! Zapytaj ich, jak znaleźli swoją zdalną pracę i poproś o wskazówki.
 • Bonus: Weź udział w zajęciach z LinkedIn Learning i dowiedz się, jak znaleźć pracę zdalną i z powodzeniem zostać pracownikiem zdalnym.

Jakie prace zdalne są dostępne?

Zacznij od sprawdzenia dwóch naszych list: 100 najlepszych firm, które mają zdalne zlecenia i 20 firm, które stale mają zdalne zlecenia. Z roku na rok, firmy te wymieniają najbardziej odległe stanowiska pracy na liście FlexJobs. Zbadaj te firmy, aby sprawdzić, czy podoba Ci się kultura i wartości firmy. Następnie, gdy złożysz aplikację, możesz stworzyć ukierunkowane, spersonalizowane CV i list motywacyjny, aby pokazać, dlaczego firma powinna Cię zatrudnić.

Ponadto, niektóre obszary kariery zawodowej są bardziej przyjazne dla osób z zewnątrz niż inne. Podczas gdy wiele stanowisk pracy w domu istnieje w zakresie wprowadzania danych, obsługi klienta oraz informatyki i IT, często zdarzają się też otwarcia w kilku innych kategoriach, np:

 • Medycyna i zdrowie
 • Edukacja i szkolenia
 • Sprzedaż
 • Rachunkowość i finanse
 • I więcej

Chociaż wiele z tych stanowisk to stanowiska pełnoetatowe, nie wykluczaj pracy w niepełnym wymiarze godzin, jako wolny strzelec lub jako pracownik kontraktowy. Wybór pracy, która nie jest pracą na pełny etat, daje możliwość pogodzenia pracy z życiem rodzinnym. Jest to również świetny sposób na sprawdzenie odległych wód pracy, a nawet na wypróbowanie nowej kariery.

Ubieganie się o pracę na odległość (Remote Jobs)

Znalazłeś idealną, zdalną pracę i jesteś gotowy do aplikacji. Oznacza to stworzenie przemyślanego i dobrze napisanego listu motywacyjnego do pracy zdalnej i CV. Ale tworzenie listów motywacyjnych i życiorysów do pracy zdalnej oznacza podkreślenie czegoś więcej niż tylko Twoich umiejętności i doświadczenia. Musisz podkreślić swoje umiejętności i doświadczenia związane z pracą zdalną.

Sprzedaj swoje umiejętności

Jeśli masz jakiekolwiek wcześniejsze doświadczenie w pracy zdalnej, upewnij się, że wspomniałeś o nim w liście motywacyjnym i wznowieniu. Jeśli jednak nie pracowałeś zdalnie, być może będziesz musiał trochę popracować nad znalezieniem odpowiedniego doświadczenia, które zwróci uwagę na Twoje umiejętności pracy zdalnej.

Zacznij od swoich klientów i współpracowników. Czy znajdują się oni gdzieś indziej? Jeśli tak, to czy koordynowałeś spotkanie w wielu strefach czasowych? Czy współpracowałeś/aś przy jakimś projekcie? Jak zrealizowałeś te zadania? Jakiego oprogramowania używałeś? Porozmawiaj o swoich sukcesach w tych dziedzinach.

Nawet jeśli nigdy nie pracowałeś z kimś poza biurem, nie oznacza to, że nie posiadasz umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w pracy zdalnej. Pracodawcy zajmujący stanowiska zdalne chcą, aby kandydaci posiadali umiejętności w tym zakresie:

 • Zarządzanie czasem i zadaniami.
 • Samomotywacja i skupienie.
 • Komfort z technologią.
 • Proaktywne umiejętności komunikacyjne.

Pomyśl o posiadanych umiejętnościach, które pokazują, na przykład, jak bardzo jesteś zmotywowany. Czy jest jakiś projekt, który wykonałeś przy minimalnym kierownictwie lub przeoczeniu? Jak to zrobiłeś? Jakie kroki podjąłeś, aby utrzymać się na szczycie? A co z osobistym projektem, który podjąłeś, bo chciałeś? Co skłoniło Cię do rozpoczęcia i zakończenia go?

"Twoje CV powinno zawierać sekcję, która podkreśla Twoje umiejętności technologiczne, ponieważ komfort korzystania z technologii i rozwiązywania podstawowych problemów ma kluczowe znaczenie dla pracy zdalnej," mówi Reynolds. "Wymień wszystkie znane ci programy, w tym programy ogólne, takie jak Microsoft Office, Salesforce czy Quickbooks, a także programy zdalne, takie jak narzędzia do prowadzenia konferencji internetowych i wideo, programy do prowadzenia czatów, udostępniania dokumentów, zarządzania projektami, narzędzia do współpracy i inne".

Przeprowadzenie inwentaryzacji osobistej może ujawnić, że posiadasz o wiele bardziej "zdalne" umiejętności, niż sobie zdawałeś sprawę, co czyni cię doskonałym kandydatem na to stanowisko.

Rozmowy kwalifikacyjne na potrzeby pracy zdalnej

Pod pewnymi względami przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej na odległość jest takie samo jak przygotowanie do każdej rozmowy. Jednak pod innymi względami, przygotowanie się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej wymaga pewnych specjalnych kroków.

Get Ready For Your Close Up

Zdalne rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj wymagają rozmowy telefonicznej lub wideo. Jest to świetna okazja, aby pokazać swój talent techniczny. Ale upewnij się, że nie przeoczysz też niektórych praktycznych aspektów zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Na przykład, jeśli wiesz, że wywiad wymaga Internetu, upewnij się, że masz niezawodne połączenie. Połączenia WiFi i komórkowe są w porządku, ale przewodowe połączenie internetowe jest zazwyczaj bezpieczniejszym zakładem. Pobierz (w razie potrzeby) i przetestuj swoje połączenie. Czy wszystko współpracuje z Twoim sprzętem?

Zastanów się również, gdzie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Czy masz swoje biuro domowe? Jeśli tak, to czy wygląda profesjonalnie? Sprawdź obszar wokół i za tobą. Upewnij się, że jest uporządkowane i czyste. Jeśli nie masz biura domowego, to czy jest w nim miejsce, w którym nie będziesz miał przerw na rozmowę?

"Do wywiadów wideo, przećwicz odpowiadanie na pytania w kamerze, samemu lub z przyjacielem, który chce pomóc. Ustaw wszystko i wypowiadaj swoje odpowiedzi na głos, patrząc na kamerę komputerową. Na początku trudno się do tego przyzwyczaić, więc ćwiczenie z wyprzedzeniem uspokoi Twoje nerwy do prawdziwego wywiadu" - mówi Reynolds.

Zajmij się tymi rzeczami z wyprzedzeniem, więc jesteś gotowy, aby przejść, gdy jest czas. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to powiedzieć swojemu ankieterowi, aby "powiesił się na sekundę", podczas gdy ty pobierasz program, tylko po to, aby stwierdzić, że nie jest on kompatybilny z systemem.

Pytania

Jak każda rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko zdalne będzie zawierała standardowe pytania. "Opowiedz mi o sobie", "Dlaczego ubiegałeś się o tę pracę?" i "Jakie są twoje mocne i słabe strony?" Wszystkie mogą się pojawić. Na pewno możesz je przygotować i przećwiczyć, ale nie zapomnij też o niektórych pytaniach dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej, które są specyficzne dla danego stanowiska.

 • Gdzie pracujesz, gdy jesteś zdalny?
 • Dlaczego chcesz pracować zdalnie?
 • Jak sobie radzisz z rozpraszaniem uwagi? Albo, Jak zachować koncentrację?

To tylko kilka przykładów, ale dają one wyobrażenie o tym, jakiego rodzaju pytań związanych z pracą zdalną należy się spodziewać. I nie myśl o nich jak o pytaniach do rozmowy kwalifikacyjnej w formie krzywej kuli. Pytania takie pomagają ankieterowi ocenić, czy posiadasz umiejętności pozwalające na pracę i osiągnięcie sukcesu jako pracownik zdalny.

Rozpocznij zdalne poszukiwanie pracy

Aby uzyskać jeszcze więcej wskazówek dotyczących trików w poszukiwaniu pracy na odległość, stworzyliśmy obszerny, dostępny do pobrania przewodnik. To dogłębne spojrzenie na znalezienie zdalnej pracy pomoże Ci dowiedzieć się, które z nich są dla Ciebie najlepsze i co możesz zrobić, aby wyróżnić się wśród innych kandydatów.

Kategorie: Biuro,

Komentarze (0)