Cena złota na Ukrainie 2021

Metal szlachetne, takie jak srebro czy złoto stają się coraz bardziej popularne. Jednak są to dość drogie tworzywa. Ceny złota są różne. Wpływ na to ma przede wszystkim region miejsce sprzedaży. Jakie ceny złota funkcjonują obecnie na Ukrainie? Jaka próba złota jest najdroższa?

Cena skupu złota

Na Ukrainie zdecydowanie lepiej sprzedaje się srebro. Jest to spowodowane faktem, że surowiec ten jest po prostu tańszy. Jednak złoto w dalszym ciągu jest niezwykle popularnym metalem. Jak dużo złota jest sprzedawane co roku na Ukrainie? Mieszkańcy Ukrainy w ubiegłym roku zakupili prawie 7 ton tego surowca, co oznacza, że złoto mimo wysokiej ceny, sprzedaj się świetnie. Jednak wszystkie media i wiadomości podają, że w tym roku, cena złota wzrośnie. Szacuje się, że będzie to prawie 20 procent. Obecnie cena jednej uncji złota, oczywiście po przeliczeniu na złotówki, wynosi ponad 4000 złotych. To dość wysoka kwota, jak na tamten rejon. Srebro jest znacznie tańszym surowcem, gdyż kosztuje około 98 złotych. Co dziwne, złoto na świecie jest zdecydowanie droższe, jeśli przeliczy się to na złotówki. Na Ukrainę co roku importuje się prawie 6 ton złota.

Złoto - próba a cena

Oczywiście na cenę złota ma wpływ przede wszystkim próba. Jak łatwo można się domyślić, najdroższy surowiec to ten najwyższej próby. I tak to wygląda w każdym kraju, nie tylko na Ukrainie. Za wysoką jakość płaci się zdecydowanie więcej.  Jak można się domyśleć, im próba niższa, tym złoto tańsze. Surowiec próby 750 kosztuje obecnie około 150 złotych. Ceny te są bardzo podobne na całym świecie. Najpopularniejszą próbą złota, jaka występuje na Ukrainie jest zdecydowanie złoto próby 585. Jest ono powszechnie wykorzystywane do produkcji biżuterii, którą sprzedaje się w sklepach jubilerskich. Pierścionki, naszyjniki czy bransoletki są produkowane właśnie z tej próby złota. Obecnie cena tego surowca to w przeliczeniu na złotówki około 120 złotych za gram.

Cena czystego złota

Czy istnieje w ogóle czyste złoto? Niestety nie. Nie ma bowiem próby złota o numerze 1000. Próba 999 jest potocznie nazywana czystym złotem. Surowiec ten zawiera 99,9 procent czystego złota. Ile obecnie kosztuje? Na Ukrainie można je zakupić za około 200 złotych. Jest to cena oczywiście za jeden gram złota. Obecnie to najdroższe złoto, które kupowane jest jednak dość rzadko, ze względu na dość wysoką cenę. Próba 999 to 24- karatowe złoto, z których oczywiście wytwarza się biżuterię. Jednak jest ona tak droga, że tylko nieliczni mogą sobie na nią pozwolić. Dlatego też nie jest tak często spotykana na terenie Ukrainy. Nie jest to kraj bardzo bogaty, dlatego ludność wybiera tańsze rozwiązania.

Złoto jest niezwykle popularne, gdyż stanowi niezwykłą ozdobę, szczególnie dla kobiet. Ceny za ten surowiec są bardzo podobne na całym świecie. Różnią się między sobą nieznacznie. Na teren Ukrainy importowane są ogromne ilości złota i srebra, które służą do produkcji pięknej biżuterii. Wbrew pozorom, takie dodatki sprzedają się tam jak ciepłe bułeczki. 

Więcej znajdziesz na https://mennica-krakowska.pl/pl/blog/Od-czego-zalezy-cena-zlota/10.

Kategorie: Finanse,

Komentarze (0)