Złote sztabki inwestycyjne - czy warto kupić sztabki złota?
Decydując się na inwestycje w złoto, musimy się zdecydować czy korzystniej będzie zainwestować środki w sztabki, czy złote monety.
Złoto w sztabkach czy monetach - co wybrać?
Na złotych monetach widnieje ich wartość nominalna, co oznacza, że monety są emitowane za zgodą Banku Centralnego danego kraju. Teoretycznie za zakupy w sklepie można zapłacić złotą monetą, bo jest prawnym środkiem płatniczym w kraju produkcji. Zaletą przypisywania nominału jest to, że wiesz, jaką kwotę możesz uzyskać za monetę, niezależnie od tego, co stanie się z ceną złota.
Monety są pieniędzmi ze względu na ich wartość nominalną, więc nie wymagają certyfikatu autentyczności. W przypadku sztabki złota wymagany jest certyfikat. Certyfikat znajduje się w oryginalnym opakowaniu lub jest wydawany osobno przy zakupie. Emitent, przypisując monecie wartość nominalną, gwarantuje zawartość i wagę znajdującego się w niej złota. W przypadku utraty certyfikatu kupujący ma prawo żądać zbadania autentyczności sztabki.
Najbardziej powszechna waga monet bulionowych to 1 uncja, dla bulionów 1 uncja, 50 i 100 gramów. W normalnych warunkach rynkowych (gdy nie ma szoku popytowo-podażowego) cena grama kruszcu jest tańsza niż cena grama złota w monecie o identycznej wadze, co tłumaczy się niższymi kosztami produkcji, dlatego w normalnych warunkach bardziej opłaca się kupować złote sztabki. Jednak przy ocenie oferty cenowej warto zwrócić uwagę na cenę wykupu i spread.
Cena skupu złotych monet jest tradycyjnie wyższa niż cena skupu sztabek o identycznej wadze, ale rozpiętość monet i sztabek jest praktycznie taka sama. Nie każde złoto o próbie 900 można uznać za złoto inwestycyjne. Niewiele jest na świecie fabryk produkujących monety i sztabki o międzynarodowej renomie. Aby zostać uznanym na arenie międzynarodowej producentem złota inwestycyjnego, trzeba być członkiem LBMA ( London Bullion Market Association ). LBMA wyznacza standardy jakości sztabek i monet oraz akredytuje rafinerie produkujące sztabki i monety z metali szlachetnych.
Nowoczesne sztabki złota są tradycyjnie produkowane w 99,99% lub 999,9 czystości. Próba monet może wynosić od 900 do 999,99. Największym błędem popełnianym przez inwestorów jest przekonanie, że monety o wyższej próbie są bardziej wartościowe. Nie jest to prawdą, ponieważ przy ustalaniu ceny konkretnej monety inwestycyjnej za podstawę przyjmuje się zawartość w niej czystego złota, a nie wagę monety. Przykład: południowoafrykański Krugerrand ma próbkę 917. Złote monety mogą mieć następujące próbki 900, 917, 986, 999,9. Monety o próbkach 900, 917 i 986 sprzedawane są najczęściej bez oryginalnego opakowania. Monety mogą być pakowane w kapsułki, plastikowe torby lub tuby.
Jakie sztabki złota najlepiej kupować?
Zgodnie z technologią produkcji sztabki złota dzielą się na: tłoczone - wykonane przez wycięcie z litych płaskich arkuszy oraz odlewane - wykonane przez wlanie do foremek. Masa wlewek wynosi 1, 5, 20, 50, 100, 350, 500, 1000, 12000 gramów. Waga dużych sztabek sięga 12,5 kilograma, ale jest to bardziej standard branżowy niż brany pod uwagę przy prywatnych inwestycjach w złoto.
Złote sztabki znajdziesz w ofercie mennicy https://mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki
Z punktu widzenia prywatnego inwestora sztabki złota wraz z monetami odgrywają ważną rolę w procesie dywersyfikacji inwestycji. Są nieco tańsze niż monety złote (różnica około 1%), ale mniej zabezpieczone przed fałszerstwem, ponieważ nie zawierają skomplikowanych elementów plastycznych charakterystycznych dla monet. Niestabilna sytuacja gospodarcza zmusza nawet tych, którzy wcześniej ufali tylko banknotom, do spojrzenia na złoto. Obecnie postrzeganie metali szlachetnych wyłącznie jako biżuterii jest błędne. To nie biżuteria pomoże ci wyjść z trudnej sytuacji finansowej, ale złoto w jego fizycznej postaci – najlepiej w złotych sztabkach inwestycyjnych.
Ceny złota mają tendencję do wzrostu w średnim i długim okresie. Złoto można kupić zarówno w banku, jak i iw firmie zajmującej się sprzedażą i skupem złotych sztabek. Zakupu może dokonać każda osoba fizyczna. Przy zakupie zwróć uwagę na brak rys, wgnieceń i innych wad na zakupionym produkcie. Złoto jest bardzo miękkim i plastycznym metalem, dlatego konieczne jest bardzo ostrożne przechowywanie sztabek. Zdecydowanie nie zaleca się brania sztabek gołymi rękami, należy używać specjalnych rękawic. Pamiętaj, że zarysowana sztabka natychmiast traci na wartości.
Ważna jest masa zakupionej sztabki. Z reguły na rynku obowiązuje zasada – im większa waga, tym niższa cena złota za gram. Jednocześnie im wyższa waga, tym trudniej sprzedać złotą sztabkę.
Bardzo dużym inwestorom wygodnie jest zainwestować w kruszec, ale to oznacza też potencjalne problemy ze sprzedażą żółtego metalu. Konieczność sprzedaży całego kruszcu, w razie potrzeby sprzedania nawet niewielkiej jego części, jest jedną z wad takiej inwestycji. Tysiące uczestników rynku stara się tanio kupić złoto. I będą mieli taką szansę, jeśli sprzedający będzie zmuszony do oddania całej sztabki po niskiej cenie.
Zostaw komentarz