Dlaczego warto wdrożyć system do monitorowania infrastruktury IT?

Infrastruktura IT to termin określający rozwiązania sprzętowo-programowe, a także organizacyjne, które wspomagają zarządzanie przedsiębiorstwem czy instytucją. Chodzi tu o zaawansowane technologicznie systemy informatyczne, które usprawniają działanie firmy, pomagając w analizowaniu danych, przekazywaniu informacji, wykonywaniu obliczeń i wielu innych kwestiach. Skąd jednak pomysł, by taka infrastruktura IT podlegała stałemu monitorowaniu? Czy jest to potrzebne i czy warto mieć nad nią ciągły nadzór?

Czym jest system do monitorowania infrastruktury IT?

Infrastruktura IT, czyli infrastruktura informatyczna, w każdej firmie pełni ogromnie ważną rolę. Nie da się ukryć, że od jej poprawnej pracy zależy skuteczność działania firmy - ewentualne awarie i problemy mogą skutkować wieloma opóźnieniami, a co za tym idzie doprowadzić do strat finansowych, utraty zaufania klientów oraz spadku wiarygodności firmy. System do monitorowania infrastruktury IT powstał specjalnie po to, żeby uchronić firmy korzystające z rozwiązań informatycznych - co jest przecież obecnie powszechne - przed takimi problemami. Awarie są szybko lokalizowane, a czasem nawet usterki są automatycznie naprawiane. Co więcej, system monitorujący już wcześniej ostrzega przed awarią, kiedy zauważy jakieś nieprawidłowości. Wówczas ludzie nadzorujący infrastrukturę IT mogą szybko zadziałać, by zapobiec kłopotom. 

Ponieważ infrastruktura IT jest zawsze zaawansowana, skomplikowana i spora, system monitorujący można podzielić na mniejsze segmenty, które zajmują się nadzorowaniem konkretnych rzeczy. W związku z tym wyróżniamy:

  • monitoring urządzeń sieciowych
  • monitoring serwerów
  • monitoring aplikacji
  • monitoring usług
  • monitoring procesów.

W konsekwencji wszystkie obszary podlegają nadzorowi. System monitoruje komputery, programy, serwery, sprawdza działanie internetu i sprzętów dodatkowych, i wyłapuje ewentualne błędy czy podejrzane szczegóły. 

Monitorowanie infrastruktury informatycznej - po co?

Monitorowanie infrastruktury informatycznej ma na celu zminimalizować ryzyko ewentualnych awarii, które mogłyby mieć wpływ na działanie firmy. Wszyscy kiedyś doświadczyliśmy pewnie takich awarii - kiedy nie można czegoś załatwić w banku, nie działa sieć komórkowa, strona jakiejś firmy, albo z jakiegoś powodu nie mamy dostępu do internetu. To tylko kilka możliwości, a w firmach opierających się na działaniu zaawansowanych programów, gdzie trzeba mieć stały kontakt z klientami online i gdzie wymagana jest właściwa praca różnego rodzaju urządzeń, wszelkie awarie kończą się opóźnieniami, stratami, nadrabianiem zaległości. 

Istnieją już jednak na szczęście specjalne systemy monitoringu infrastruktury IT, nad którymi z kolei czuwają specjaliści. Można w tym celu zaangażować jakąś firmę z zewnątrz, albo stworzyć dodatkowy dział specjalistów w swojej firmie. Automatyczne alerty pozwalają w pole reagować, a także lokalizować źródło awarii. Sprzyja to poprawności działania wszystkich sprzętów i programów w firmie, pozwalając jej się rozwijać, a jej pracownikom wykonywać poprawnie swoje zadania, nie martwiąc się o rozwiązania informatyczne. 

Kategorie: Firma,

Komentarze (0)