Co warto wiedzieć o papierze toaletowym?

Czy papier toaletowy jest produktem na tyle oczywistym, że można wybierać go bezrefleksyjnie? Okazuje się, że jego producenci otwierają przed nami coraz więcej możliwości. Niektóre rodzaje papieru różnią się w niewielkim tylko stopniu, różnice miedzy innymi są jednak znaczące. Co powinniśmy zatem wiedzieć na temat tego produktu pierwszej potrzeby?

Podział ze względu na proces produkcji

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje papieru toaletowego, choć trudno utrzymywać, że oba cieszą się równą popularnością. Na pierwszy plan wysuwa się więc papier makulatorowy. Jest promowany jako rozwiązanie przyjazne naturze, liczba jego zwolenników systematycznie jednak spada. Nie dzieje się tak zresztą bez przyczyny, mamy bowiem do czynienia z papierem szorstkim i szarym. Jego wygląd nie skłania do zakupu, a i wydajność pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza w porównaniu z innymi jego rodzajami dostępnymi na rynku. Oczywiście, nie jest to wcale produkt zły. Nie posiada ani chemii wybielającej, ani barwiącej, spora grupa osób sięga więc po niego przede wszystkim dlatego, że z jej punktu widzenia jest to najbezpieczniejsze z rozwiązań.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dziś o wiele większą popularnością cieszy się papier toaletowy wykonany z celulozy. Określenie to pozostaje dla wielu osób tajemniczym, warto więc przypomnieć, że jest to związek organiczny, z którym mamy do czynienia w świecie roślin. Pozyskanie celulozy niezbędnej do produkcji papieru toaletowego wymaga najpierw ścięcia drzewa, a następnie wyodrębnienia tego związku. Choć więc papier z celulozy jest milszy w dotyku i wygodniejszy od tego, który powstaje z wykorzystaniem makulatury, nie każdy jest jego zwolennikiem.

Liczba warstw i jej znaczenie

Producenci zwykle nie informują nas w dobrze widocznym miejscu o tym, czy papier toaletowy powstał z celulozy, czy z makulatury. Zawsze jednak w oczy rzuca się nam informacja na temat tego, z iloma warstwami papieru mamy do czynienia. Co do zasady, im więcej warstw ma papier tym lepiej. Kolejne z nich wpływają przecież korzystnie na jego miękkość. Papiery posiadające większa liczbę warstw dają się też poznać jako rozwiązania bardziej wytrzymałe, ułatwiają więc dbanie o higienę w toalecie.

Długość ma znaczenie

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest długość papieru toaletowego. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im rolka jest dłuższa, tym lepiej. Sam papier starcza wówczas na dłużej, a jego zakup jest bardziej ekonomiczny. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że niektórzy producenci wykorzystują pewne triki reklamowe, aby skłonić nas do zakupu konkretnego rozwiązania. Jeśli więc chcemy, aby rolki były jak najdłuższe, powinniśmy skoncentrować się na znalezieniu na opakowaniu papieru konkretnej informacji na ten temat. Bardzo często okazuje się, że papier optycznie grubszy nie jest wcale papierem dłuższym. Czasem jest to zasługa specjalnych maszyn, które sprawiają, że włókna celulozowe są dłuższe, czasem zaś – wkłady tekturowego o średnicy większej niż ta, którą stosuje konkurencja. 

Kategorie: Wnętrze,

Komentarze (0)