Gdzie kupić złote monety kolekcjonerskie?

Własny rozbudowany zbiór wartościowych przedmiotów to powód do dumy każdego kolekcjonera. W wielu domach znaleźć kolekcje złotych monet. Ich zbieranie może być nie tylko hobby, ale i sposobem na ulokowanie posiadanego kapitału. Czym są te przedmioty? Gdzie je kupować? Jak rozpoznać wartościowy okaz? Czy inwestowanie w nie się opłaca? Odpowiadamy na najczęściej nurtujące czytelników pytania dotyczące złotych monet kolekcjonerskich.

Co to są monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie to przedmioty o stosunkowo dużej wartości materialnej, jak i w niektórych przypadkach sentymentalnej. Najczęściej bite są z metalu szlachetnego, przede wszystkim złota lub srebra. Wiele z ich powstało dla uczczenia ważnych wydarzeń lub osób w kraju. Monety kolekcjonerskie wprowadzane są na pierwotny rynek w cenach wyższych niż ich rzeczywisty nominał. Koszty zakupu uzależnione są w znacznym stopniu od zawartości kruszcu, roku emisji oraz nakładu. W zależności od ich typu mogą stanowić jedynie obiekt medalierski, jak i być legalnym środkiem płatniczym.

Gdzie kupować złote monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie w Polsce zbywane są na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Chcąc kupić nowy przedmiot najlepiej dokonać tego bezpośrednio u emitenta. Narodowe wytwory nabyć można w oddziałach Narodowego Banku Polskiego lub na jego platformie internetowej. W kwestii złotych monet wydawanych za granicą warto sprawdzić ofertę sklepów numizmatycznych. Znaleźć można w nich także polskie pieniądze z obiegu wtórnego. Monet kolekcjonerskich szukaj też w serwisie Sprzedajemy, na aukcjach numizmatycznych oraz w towarzystwach numizmatycznych.

Jak rozpoznać wartościową złotą monetę kolekcjonerską?

Kapując złote monety kolekcjonerskie, głównie w sieci, bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Jak dokonywać trafnych transakcji, chcąc powiększyć swoją kolekcję? Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie nominału na awersie lub rewersie. Gdy nie ma go, jest to przedmiot, którego wartość nigdy nie przewyższy ceny kruszcu, z którego został wykonany. Podczas zakupów warto zapytać sprzedawcę o certyfikat autentyczności, który wystawiany jest dla wszystkich monet kolekcjonerskich emitowanych przez Mennicę Warszawską. Wartościowy okaz nie powinien posiadać wgnieceń, czy zarysowań – to znacząco wpływa na spadek jego ceny.

Czy warto kolekcjonować złote monety?

Kolekcjonowanie złotych monet dla wielu osób jest intratną inwestycją, a nie tylko hobby. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty w kolekcji będą miały tak samo wysoką wartość. Przede wszystkim, tak jak wspomniano wcześniej, nie należy skupiać się na zbieraniu monet starych oraz bardzo zniszczonych (nie licząc tzw. białych kruków, których nakład był na naprawdę niewielki). Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę 7-stopniową skalę stanów zachowania monet, która z pewnością ułatwi podjęcie decyzji, czy dany okaz jest godny kupna. Chcąc zbudować wartościową kolekcję złotych monet, warto stawiać na te, które cechują się wysoką zawartością złota. Kolekcjonując zbiory z zamiarem ich późniejszej sprzedaży, warto skupić się na zbudowaniu jednorodnej kolekcji – jej wartość szacowana będzie na podstawie całości, a nie pojedynczych egzemplarzy, w wielu przypadkach będzie ona dużo wyższa.

Artykuł partnera

Kategorie: Finanse,

Komentarze (0)