12 oszustw związanych z poszukiwaniem pracy

Nie znosimy oszustw związanych z poszukiwaniem pracy i jesteśmy naprawdę zainteresowani pomaganiem osobom poszukującym pracy w identyfikacji i unikaniu "zbyt dobrych, by były prawdziwe" ofert pracy. Dyrektor generalny FlexJobs, Sara Sutton, rozpoczęła pracę w firmie FlexJobs w 2007 roku, aby walczyć z frustracją i często szkodliwymi oszustwami na rynku pracy w domu. Dlatego też ręcznie sprawdzamy każdą pracę i firmę przed zamieszczeniem jej na naszej stronie: aby pomóc osobom poszukującym pracy zachować bezpieczeństwo i uniknąć oszustw związanych z poszukiwaniem pracy.

Praca w domu - praca w domu zawsze była celem oszustów. Jednak prawdopodobnie stanie się jeszcze większym celem z powodu pandemii covid-19. Niestety, wiele osób traci pracę z powodu pandemii wirusa coronavirusowego. Biorąc pod uwagę, że wiele stanów w Stanach Zjednoczonych zakazało prowadzenia działalności innym niż istotne firmom, znalezienie nowej pracy może być trudne. Oszuści są niesamowicie dostrojeni do faktu, że niektórzy poszukujący pracy są zdesperowani do zarabiania pieniędzy, i wykorzystają to w rekrutacji nowych specjalistów, którzy mogą nie być przyzwyczajeni do szukania pracy z domu.

Wiedza, jak odróżnić legalne możliwości pracy od szkodliwych jest najlepszym sposobem na ochronę w poszukiwaniu pracy na odległość. I choć oszustwa zawodowe mogą pojawić się w każdym zawodzie, mamy listę najczęstszych oszustw w poszukiwaniu pracy, których powinieneś być świadomy.

12 oszustw związanych z poszukiwaniem pracy

Oszustwa związane z wprowadzaniem danych

Oszustwa związane z wprowadzaniem danych występują w wielu formach, ale wspólnym motywem jest to, że obiecują one dużo pieniędzy za pracę, która nie wymaga dużych umiejętności. Praca w tej kategorii często wymaga płatności z góry za przetwarzanie lub szkolenie i bardzo rzadko płaci, jak również reklamowane. Istnieją legalne prace związane z wprowadzaniem danych, ale nie reklamują one ekstrawaganckich zarobków i nie wymagają początkowych nakładów finansowych.

Rzeczywiste oddelegowanie do pracy w celu oszustwa w zakresie wprowadzania danych:

"Liczne firmy szukają pracowników do przesyłania informacji do formularzy online, a w zamian za to ładnie zapłacą". Nie jest to schemat szybkiego wzbogacania się, ale legalny sposób na zarobienie pieniędzy z domu. W celu uzyskania szczegółowych informacji proszę przeczytać załączony plik .html."

Piramidalny marketing (Pyramid Marketing)

Piramidalny marketing jest nielegalny i nie ma żadnych podstaw w prawdziwym handlu. Zazwyczaj nie ma produktu zaangażowanego w piramidalny program marketingowy, tylko wymiana pieniędzy. Podobnie jak w przypadku listów łańcuszkowych, ludzie inwestują w piramidalny marketing, ponieważ wierzą, że skorzystają z inwestycji dokonywanych przez osoby, które stosują się do nich w programie. Aby ktoś zarobił pieniądze w piramidowym programie marketingowym, ktoś inny musi stracić środki.

Rzeczywiste ogłoszenie o pracę dla piramidalnego oszustwa marketingowego:

"Mam na imię Michael. Zrobiłem to, co do mnie należało, aby pomóc ludziom odnieść sukces online. Nieustannie poszukuję najlepszych sposobów i środków, aby ułatwić ci pracę, i przekazuję ci te dobre rzeczy. Stworzyłem bankomat eBaya - pozwala on każdemu zarabiać na eBayu 99% automatycznie. Konfiguracja zajmuje tylko kilka minut, a kiedy to nastąpi, będziesz miał swoje własne eBay Businessy, które dosłownie działają na autopilocie! Po prostu czekasz na pieniądze!"

Koperty do nadziewania

Wypychanie kopert jest przekrętem zawodowym, który istnieje od wielu lat. Chociaż istnieją pewne różnice, oszustwo to zazwyczaj polega na zapisywaniu się i uiszczaniu opłaty za "koperty z domu". Po zapisaniu się, otrzymujesz dokument wyjaśniający, jak skłonić innych do zakupu tej samej możliwości kopertowania, co ty. Zarabiasz niewielką prowizję, gdy ktoś inny zakochuje się w oszustwie i płaci bezzwrotną opłatę.

Rzeczywiste księgowanie pracy dla koperty farszowania oszustwa:

"$550 do $3,000 tygodniowo". Dziesięć dolarów za każdy okólnik, który wysyłasz... Darmowa poczta... Darmowe okólniki... Żadnych ogłoszeń w gazetach... Żadnych ogłoszeń w czasopismach... Żadnych ogłoszeń na tablicy ogłoszeń! Czeki z wypłatami wysyłane do ciebie co tydzień! Zaliczka na poczet czeków dołączona do paczki!"

Przekazy przewodowe

Popularne wśród złodziei oszustwa w zakresie przelewów bankowych szybko przenoszą pieniądze z jednego konta na drugie. Transakcje te są trudne do odwrócenia, przez co odzyskanie utraconych środków jest prawie niemożliwe. Chociaż czasami żądanie przelewu pieniężnego może wydawać się uzasadnione, zawsze powinno być dokładnie sprawdzone. Oszuści są znani z tego, że podszywają się pod kierowników firm, prosząc pracowników o nieuczciwe przekazywanie pieniędzy z jednego konta na drugie.

Rzeczywiste zamieszczanie ofert pracy w celu dokonania oszustwa za pomocą przelewu bankowego:

"Jesteśmy małą, nową firmą zajmującą się eksportem towarów za granicę, poza mój kraj. Wygrywaliśmy różne małe kontrakty eksportowe w tym czy innym czasie, ostatnio zostaliśmy (zaangażowani) zakontraktowani do dostarczania programów finansowych do analizy rynku, oprogramowania do zarządzania projektami w USA, co zostało pomyślnie wykonane. Nie mamy tyle czasu na przyjmowanie przelewów bankowych i nie możemy przyjmować czeków kasjerskich i przekazów pieniężnych. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy, aby szybciej akceptować te płatności w Twoim kraju. Jeśli chcesz osiągnąć dodatkowy zysk, zaakceptujemy cię jako naszego przedstawiciela w twoim kraju. Zatrzymasz 10% od każdej transakcji, którą przeprowadzimy."

Niezamówione oferty pracy

Niezamówione oferty pracy często pojawiają się w formie wiadomości e-mail z przekrętem zawodowym. Oferty te nie są poszukiwane przez osobę poszukującą pracy i oferują albo natychmiastowe zatrudnienie, albo możliwość rozmowy kwalifikacyjnej o wspaniałej pracy. Niektórzy oszuści będą nawet udawać, że pochodzą ze znanej firmy lub zarządu (np. FlexJobs, ZipRecruiter lub Indeed), aby przekonać osobę poszukującą pracy do rozmowy kwalifikacyjnej. Oferty te mogą również pojawiać się w mediach społecznościowych (takich jak Facebook czy Instagram).

Nawet LinkedIn nie jest obcy oszustwom związanym z poszukiwaniem pracy i rekrutacją. Możliwe, że legalnie rekrutujący dociera do Ciebie w sprawie legalnej pracy. Możliwe jest również, że jest to oszustwo. Oszuści będą korzystać z LinkedIn, aby dotrzeć do celów, wiedząc, że bardziej prawdopodobne jest, że zakochasz się w oszustwie, ponieważ wiadomość przychodzi przez LinkedIn. Traktuj każdą niezamówioną ofertę jako przekręt zawodowy - bez względu na to, skąd ona pochodzi.

Rzeczywiste ogłoszenie o pracę za przekręt z niezamówioną ofertą pracy:

"Nasza ogólnoświatowa korporacja poszukuje nowych pracowników na różnych wolnych stanowiskach. Jesteśmy już od dłuższego czasu na rynku i teraz zatrudniamy pracowników do pracy w domu. Naszym nadrzędnym pragnieniem jest teraz rozszerzenie naszej działalności na kolejne kraje, dlatego reklamujemy się tutaj w nadziei na współpracę z Państwem wszystkimi. Bardzo cenimy sobie uczciwych i kreatywnych pracodawców. Nie musicie Państwo inwestować żadnych sum pieniędzy i nie prosimy o przekazywanie nam swoich środków na konto bankowe! Prowadzimy całkowicie oficjalnie autoryzowaną działalność i pracując w naszej korporacji możesz osiągnąć rozwój kariery na stałym etacie".

Ponowny przeładunek online

Re-shipping online jest bardzo poważnym oszustwem związanym z poszukiwaniem pracy, ponieważ ci, którzy się w nim zakochają, nieświadomie stają się przestępcami. Re-shipping, znany również jako spedycja pocztowa, to praca w domu, która polega na przepakowywaniu i wysyłaniu skradzionych towarów do klientów spoza Stanów Zjednoczonych. Chociaż obiecywano wypłatę i zwrot kosztów wysyłki z własnej kieszeni, ci, którzy padają ofiarą tego rodzaju oszustwa, rzadko otrzymują jakiekolwiek pieniądze.

Rzeczywiste ogłoszenie o pracę za oszustwo związane z wysyłką online:

"Uczciwi pracownicy potrzebni dla firmy zajmującej się przetwarzaniem pakietów z siedzibą w Nowym Jorku, ale każda lokalizacja w USA jest mile widziana! Mamy klientów na całym świecie i rozpoczęliśmy pracę na tym stanowisku, aby dostosować się do ich potrzeb. Oferujemy Ci 40$ za każdą przetworzoną paczkę. Płatność dokonywana jest dwa razy w miesiącu. Firma ponosi również wszystkie koszty wysyłki. Twoja pensja jest totalnie zależna od twojej zdolności do szybkiej i wygodnej pracy."

Przetwórca rabatów

Przetwarzanie rabatów pracy wprowadza w błąd osoby poszukujące pracy, obiecując wysokie dochody w zamian za przetwarzanie rabatów w domu. Bezzwrotna opłata za "szkolenie" jest zazwyczaj wymagana, aby rozpocząć pracę jako przetwórca rabatów. Zamiast po prostu przetwarzania rabatów, praca ta obejmuje tworzenie reklam różnych produktów i umieszczanie ich w Internecie. Mała prowizja jest zarabiana, gdy ktoś kupuje produkty, z których część jest wysyłana z powrotem do kupującego jako rabat.

Faktyczne zamieszczanie ofert pracy dla oszustwa procesora rabatowego:

"Zarabiaj pieniądze po prostu wypełniając formularze online - Wprowadź dane do formularzy, które Ci dostarczamy, kliknij wyślij, usiądź wygodnie i zbierz pieniądze. Będziesz zarabiać 15 dolarów na rabat przetwarzane. Takie możliwości nie pojawiają się codziennie - działaj teraz!"

Montaż regałów/produktów

Prace montażowe w domu trwają już od dawna. Większość firm oferujących takie stanowiska wymaga od Ciebie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej oraz zakupu od nich wszystkich materiałów i materiałów. Firmy są znane z tego, że odrzucają gotowe produkty bez względu na to, jak bardzo pasują one do próbki gotowego produktu.

Rzeczywiste zlecenie za oszustwo związane z montażem jednostek:

"Pierwszą rzeczą, którą dostaniesz, jest portfolio wszystkich naszych firm, ich skala płac i rzeczy, które możesz złożyć. W ten sposób możesz wybrać swoją pracę, ponieważ masz do wyboru około 85 różnych miejsc pracy i masz gwarancję, że każde z nich jest dla Ciebie. Mamy jednorazową, dożywotnią opłatę rekrutacyjną w wysokości tylko 38,95$. Teraz, ta opłata rekrutacyjna jest zabezpieczona 90-dniową Gwarancją Satysfakcji. Prosimy tylko, abyś wziął udział w programie przez 60 dni."

Dotacje na awans zawodowy

Oszustwo to jest skierowane do osób poszukujących pracy, które mogą chcieć lub muszą zdobyć dodatkowe wykształcenie lub certyfikaty dla swojej kariery. Zazwyczaj otrzymujesz e-mail z prośbą o ubieganie się online o stypendium na rozwój kariery, które rzekomo pochodzi od rządu i może być bezpośrednio wpłacone na twoje konto, jeśli zostanie ono zatwierdzone.

Rzeczywiste delegowanie do pracy w celu oszustwa w zakresie przyznawania stypendiów na rozwój kariery:

"Cześć, mam nadzieję, że dobrze sobie radzisz. Zostaliśmy powiadomieni, że możesz się ubiegać o nowe stypendium na rozwój kariery. Jeśli nie skorzystałeś z tego programu, termin zbliża się wkrótce. 5 730 dolarów może być wpłacone bezpośrednio na twoje konto, jeśli kwalifikujesz się do otrzymania grantu. W zeszłym tygodniu 71 członków skorzystało z tego stypendium. Jest to dotacja od rządu i nie musi być zwrócona."

Inne oszustwa związane z poszukiwaniem pracy do rozważenia

Używanie fałszywych adresów URL

Spotykasz się z ofertą pracy online znanej firmy oferującej pracę z domu. Czy to zbyt dobre, by mogło być prawdziwe? Czy firma, za którą się podaje, jest naprawdę taką firmą?

Oszuści będą starali się odtworzyć legalną stronę internetową firmy, nieznacznie zmieniając jej adres internetowy. Jeśli nie przyjrzysz się bliżej, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że znajdujesz się na stronie internetowej, na której dokonano oszustwa. Na przykład, prawdziwa strona firmowa może mieć adres companyname.com. Ale kiedy patrzysz na fałszywą stronę, adres firmy - nazwa firmy.com. Jest to subtelna zmiana, ale może oznaczać, że nie ma cię na prawdziwej stronie internetowej firmy.

Uzyskanie dostępu do osobistych informacji finansowych

To może być najstarsza i najbardziej znana taktyka oszustwa w książkach. Nawet najbardziej zaawansowani technicznie oszuści używają tej metody, ponieważ nadal pracują.

Prawdą jest, że zanim zaczniesz pracę, musisz dać swojemu pracodawcy numer ubezpieczenia społecznego. A ponieważ większość firm wypłaca pensje za pośrednictwem bezpośredniej kaucji, w końcu trzeba będzie również podzielić się informacjami bankowymi. Jednakże, jeśli firma prosi cię o te informacje wcześnie (np. pytając o numer ubezpieczenia społecznego na podaniu o pracę lub chcąc uzyskać informacje bankowe, zanim będzie mogła zaoferować ci pracę), praca ta jest prawdopodobnie oszustwem.

Komunikowanie się za pośrednictwem czatu

Oszuści wykorzystują komunikatory internetowe do komunikowania się i prowadzenia fałszywych rozmów kwalifikacyjnych z osobami poszukującymi pracy. Chociaż jest to wygodne, rzadko zdarza się, aby faktycznie zabezpieczyć pracę lub przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z legalną firmą za pośrednictwem platformy czatu. Jeśli zbliżysz się do Ciebie za pośrednictwem czatu, upewnij się, że poproszą Cię o telefon i zrób swoje badania przed rozmową, aby sprawdzić, czy wyniki dają jakieś czerwone flagi.

Jak zidentyfikować oszustwa zawodowe

Istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które wskazują, że delegowanie do pracy jest prawdopodobnie oszustwem:

  • W ogłoszeniu używa się słów, które są prawdopodobnie zbyt dobre, aby mogły być prawdziwe: szybkie pieniądze, nieograniczony potencjał zarobkowy, darmowa praca - z pracy w domu.
  • Istnieje poczucie pilności, albo rekruter naciska na ciebie, abyś przyjął tę pracę teraz. Jakakolwiek legalna firma nie będzie Cię naciskać, abyś natychmiast przyjął ofertę pracy.
  • Stanowisko pracy lub e-mail ma oczywiste błędy gramatyczne lub ortograficzne.
  • Otrzymujesz ofertę pracy bez weryfikacji doświadczenia zawodowego lub prośby o referencje.
  • Opis stanowiska jest niezwykle niejasny.

Jak się chronić

Chociaż każdy może paść ofiarą przekrętów zawodowych, jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wyszukiwania online:

  1. Odrobić pracę domową: zbadać firmę i ludzi, którzy się z tobą kontaktują. Jakie wyniki uzyskuje się podczas wyszukiwania nazwy firmy + oszustwo?
  2. Połącz się z firmą: przejdź bezpośrednio do strony internetowej firmy i sprawdź, czy praca jest zamieszczona na stronie pracy.
  3. Zaufaj swojemu wnętrzu: jeśli czuje się to jak przekręt, to prawdopodobnie tak jest.

Szukaj bezpiecznie

Niestety, w miarę jak wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19 trwają, coraz więcej osób może znaleźć się bez pracy. Praca na odległość oferuje legalne miejsca pracy dla pracowników w prawie każdej dziedzinie. Ale jest to również obszar, który jest gotowy na oszustwa. Bądź mądry i szukaj bezpiecznie, a także przeczytaj więcej o tym, jak wykrywać i unikać oszustw związanych z poszukiwaniem pracy.

Kategorie: Biuro,

Komentarze (0)