Piękne obrączki ślubne - Co warto wiedzieć przed zakupem?

Symbolem wzajemnej miłości i wierności od setek lat są obrączki, które przypominają o małżeńskiej przysiędze. Łączą dwie osoby w dniu ślubu towarzysząc im później każdego kolejnego tygodnia, miesiąca i roku. Ich istotne znaczenie wymaga, aby obrączki wykonane były solidnie i estetycznie. Muszą być również wygodne i dobrze dopasowane oraz odporne na próbę czasu. Wybranie odpowiedniego modelu wcale nie jest banalne, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. 

Kiedy kupić ślubne obrączki?

O zakupie obrączek trzeba pomyśleć długo przed ślubem. Czekanie do ostatniej chwili to zbyt duże ryzyko. Czasami pojawiają się kłopoty z dostawą, więc lepiej ograniczyć sobie stresu i być przygotowanym dużo wcześniej. Raczej rzadko zdarza się, że uda nam się kupić to, co aktualnie jest dostępne u jubilera - zwłaszcza jeżeli chcemy wykonać grawer. Dlatego warto zaplanować ten zakup dużo wcześniej. Ważny jest rodzaj metalu - najbardziej popularne jest bez wątpienia złoto. To bezkonkurebcyjny kruszec, który wydaje się najbardziej szlachetny, charakteryzuje się pięknym blaskiem. Zaraz za nim jest srebro, ale warto poznać inne alternatywne metale, które mogą być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o wybór biżuterii. Zainteresowaniem cieszy się też pallad, platyna i tytan. Wyjątkowe obrączki ślubne można odnaleźć na siudek.com.pl >>

Złoto, pallad i platyna - co oznaczają próby?

Najczęściej wybierane obrączki złote są wykonane próby 585 lub 750. Najniższy stop to 333 lub 375. Próba 585 oznacza, że w danym wyrobie jest 58,5% czystego kruszcu, reszta to dodatki innych metali. Analogicznie jest przy pozostałych próbach. 

Platyna to metal przypominający kolorem srebro. To najcenniejszy i najdroższy metal szlachetny. Obrączki z niego wykonane są cięższe od złotych, gdyż masa platyny jest wyższa od złota. Najczęstsza próba to 950 i 600.

Pallad ma szaro-białą barwę, należy do grupy platynowców i jest antyalergiczny. Wyglądem przypomina białe złoto palladowe, ale jeśli chodzi o masę właściwą jest stosunkowo lżejszy. Niska waga sprawia, że obrączki z niego wykonane są tańsze. Próba 500 czyni wyrób bardzo twardym, natomiast próba 950 to niemal czysty metal, więc jego twardość jest niższa. 

Srebro i tytan

Srebro to metal o dużym połysku, wyrazistej i białej barwie. Jest mniej trwały niż złoto jednak również przetrwa całe dekady. Najczęściej spotykana próba to 925. Do przedłużenia trwałości obrączek srebrnych stosuje się zabieg rodowania. Zabezpiecza on srebro przed utlenianiem i zarysowaniami. Istotną zaletą srebra jest jego antybakteryjność i bardzo niska cena. 

Warto również powiedzieć o tytanie, który ze względu na wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia zyskuje coraz większą popularność. To metal najmniej alergiczny ze wszystkich innych, jest ciemnoszary, a tytanowe elementy w połączeniu ze złotem tworzą bardzo efektowny rezultat. Komplet tytanowych obrączek będzie na pewno tańszy niż klasyczne złoto.

Jak widać przed zakupem obrączek warto przyjrzeć się różnym kruszcom i ich właściwościom. To jeden z nielicznych zakupów na całe życie, więc wymaga przemyślenia.   

Kategorie: Finanse,

Komentarze (0)